Вчера математикът Лъчезар Томов каза по bTV, че „е възможно „Омикрон“ да стане доминиращ вариант в Европа“. Въпросният „Омикрон“ (добре, че не карат щамовете по българската азбука, защото рано или късно ще стигнат до „Ер малък“) се очерта като плашилото в последния ден на ноември. С координирани усилия телевизиите сееха страх и ужас. Сред общото старание bTV извади своето елитно страшилище – математика Лъчезар Томов, който каза:
Ако останем без мерки, заради „Омикрон“
може да има мощна вълна.
Ма как тъй без мерки, бе! Дайте, дайте ни мерки! Уж математиката била точна наука, а какво е това „може да има“? То е все едно да кажеш на дете: „Ако не слушаш, Торбалан може да те вземе в чувала!“. Ама то може и да не те вземе, но детето вече е уплашено, което е и крайната педагогическа цел на бабата.
Лъчезар Томов, когото знаех като десебар, дълго преди да просияе като медиен математик, е стар боен кон на bTV. Бърза и неангажираща справка показва, че от началото на годината той се е появявал почти ежемесечно да плаши зрителите с математическите си модели, водещи до мрачни ковид пророчества, плюс още две прокоби в края на миналата година. Ето и останалите заглавия in order of appearance:
11 февруари – Математик: С новите щамове епидемията ще започне отначало
15 февруари – Математик: На 1 март ще имаме между 1500 и 2500 заразени с COVID-19 на ден
01 април – Математик: Намираме се в плато, но след отварянето може отново да се очаква ръст
04 май – Лъчезар Томов: 10 души вече заразяват по-малко от други 10, епидемията спада
05 август – Лъчезар Томов: Очаквам до 1700 новозаразени на ден около 17 август
14 октомври – Лъчезар Томов: Децата от 10 до 19 г. поставят рекорд по заболеваемост
28 октомври – Математикът Лъчезар Томов прогнозира рекордна смъртност у нас през 2021
09 ноември – Математик: Броят на починалите от COVID-29 у нас ще остане висок
И в края на 2020:
13 ноември 2020 – Математик прогнозира смъртните случаи от C0VID-19 до края на ноември да достигнат 4000
22 декември 2020 – Математик: Следващата седмица ще има спад и в смъртността от COVID-19
Да вземем едно от ранните му пророчества, направено на 15 февруари:
На 1 март ще имаме между 1500 и 2500 заразени с COVID-19 на ден.
По информация от Единния национален информационен портал за COVID-19 се оказва, че на първи март 2021 г. новите заразени са били 332 души или седем пъти и половина встрани от прогнозата. Ако трябва да изразим грешката в проценти, тя ще е 750%. Защо след тази гръмотевична излагация bTV кани още цели седем пъти този математик, за да ни обяснява колко българи кога и в какви мъки ще умрат?
Медиите работят и с друг математик – проф. Николай Витанов, който също прави модели и пророкува за COVID-19. Защо? Защо са ни толкова много математици? Да не говорим за всевъзможните учèни, които ежедневно изтичат от телевизионния екран с най-различни теории, които се надяват (и с пълно основание), че на следващия ден никой няма да помни. Да, никой няма да помни теориите, но страхът и несигурността остават. А когато една популация е уплашена и несигурна, с нея можеш да вършиш по-извратени неща, отколкото в нормални условия.
Ако искаш да ти повярват за нещо, в което не се вярва лесно, най-добре да го е казал учèн. Друго си е. Питагорейците казвали: Magister dixit, за да подчертаят авторитета на казаното, да натъртят, че е казано от самия Питагор, което го прави нещо като аксиома и би било проява на много лош вкус някой да го анализира, камо ли да му противоречи. Та и днес така: учèните казаха, затова вие, тъпи граждани, си мълчете и се наслаждавайте на гражданските си права! Не мъчете потребителските си мозъчета с изследване на истината и ще бъдете щастливи.
Томов и Витанов не са виновни. Може би само мъничко заради хипертрофираното желание за публична изява. Големият виновник са медиите и тяхната перфидност. Ах, тези медии!…
Изображение: btvnovinite.bg